• Evrim Olmadan Bilim Olur mu?

  Evrim Olmadan Bilim Olur mu?

 • Orta Doğu'daki Krizler

  Orta Doğu'daki Krizler

 • Vefatının 21. Yılında Türkeş ve Teşkilatçılık

  Vefatının 21. Yılında Türkeş ve Teşkilatçılık

 • Vefat ve Başsağlığı

  Vefat ve Başsağlığı

 • Deniz Bölükbaşı'na Rahmetle

  Deniz Bölükbaşı'na Rahmetle


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfaFaaliyetlerTürk Milliyetçiliğinin 3 Mayıs'a Kadarki Serüveni

Türk Milliyetçiliğinin 3 Mayıs'a Kadarki Serüveni

2016-05-08

Türk Milliyetçiliğinin 3 Mayıs’a Kadarki Serüveni” temasıyla konuşma yapan Kirişçioğlu kitabeler öncesi döneme değindikten sonra Türkçenin ilk büyük yazılı eserleri olan Göktürk Kitabeleri’nden 3 Mayıs’a Türk Milliyetçiliğinin bayrak isimlerini ve Türk Milliyetçiliği fikir sitemine katkılarını anlattı.

Türkiye dışında yaşayan Türklerin Türk Milliyetçiliği konusundaki çalışmalarının Türkiye’deki çalışmalardan ayrı değerlendirilemeyeceğini söyleyen Kirişçioğlu Türk dünyasındaki önemli gelişmeleri, tarihi olayları ve Türk Milliyetçilerinin çalışmalarını anlattı.

Osmanlı sahasında 19. yüzyıldan itibaren ilmî ve fikrî Türkçülük faaliyetlerinin şuurlu ve hızlı bir şekilde geliştiğini belirten Kirişçioğlu, Türkçülerin 20. yüzyıl başlarından itibaren ise dernek ve dergiler üzerinden teşkilatlandığını vurguladı.

                Prof. Dr. Konuralp Ercilasun “Türk Milliyetçiliğinin 1. Ergenekon Davası: 3 Mayıs” başlığıyla yaptığı konuşmasında Türk milletinin kutsallarının itibarsızlaştırılması amacıyla “Ergenekon” ismi verilen dava öncesinde ve sürecinde yaşananlarla 3 Mayıs öncesinde ve dava sürecinde yaşananların tarihî benzerlikler taşıdığını örneklerle anlattı.

                Türkçülük-Turancılık Davasına kadar gidecek sürecin Atsız’ın Başbakan’a hitaben yayımladığı açık mektuplara dayandırıldığını ancak aslında ilk ateşin komünistler tarafından yayımlanan 1943 Nisan tarihli “En Büyük Tehlike” isimli broşürle atıldığını söyledi. Bu bildiride ismi de zikredilerek hedef gösterilen Atsız’ın Türk milliyetçiliğinin ülke için en büyük tehlike olduğunu iddia eden bu bildiriye 1943 Ağustos’unda cevaben yazdığı “En Sinsi Tehlike” yazısının savunma amaçlı bir yazı olduğunu söyleyen Ercilasun sözlerine şöyle devam etti:

 “Bu broşür 3 Mayıs sürecine giden yazıların ilki olmuş, ardından Başbakan’a yazılan açık mektuplarda isimleri zikredilen komünistlerin Türkçüler aleyhine kışkırtılmasıyla dava süreci başlatılmıştır.

Bu davalardan beraat eden Atsız siyasi bir dava olarak açılan Irkçılık-Turancılık davalarından ceza almış, daha sona ise Askerî Yargıtay tarafından bu karar bozulmuş ve Atsız ve arkadaşları haklı bulunmuştur."

 
 
 

Paylaş


ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 101. YILINDA ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ
Milletimiz tarih boyunca çeşitli ve sayısız badirelerden geçmiştir. Bu badirelerin her biri birbirinden ıstıraplı ve kanlı olmuştur. Ama bu ıstıraplı günler bizi birbirimize sımsıkı kenetleyen ve birbirimizi sevmeye sevk eden birer vesile olmuşlardır.  Devamı...

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya