• Panel: Alparslan Türkeş Anısına

  Panel: Alparslan Türkeş Anısına

 • Galip Erdem Paneli

  Galip Erdem Paneli

 • Değişen Dünya Düzeninde Türk Milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin Yeri

  Değişen Dünya Düzeninde Türk Milletinin ve...

 • Cumhuriyet Döneminde Türk Hukuk Sistemindeki Gelişmeler

  Cumhuriyet Döneminde Türk Hukuk Sistemindeki...

 • Panel: Cumhuriyetin Kazanımları

  Panel: Cumhuriyetin Kazanımları


“Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır”

 
Ana sayfa

Haberler

Alparslan Türkeş Şubemizde Anıldı

Türk Milliyetçilerinin lideri, Türk dünyasının başbuğu Alparslan Türkeş Türk’ün Ocağı Türk Ocakları Ankara Şubesinde anıldı. 25.Yıl oldu aramızan ayrılalı.O hala yaşatılıyor, fikirleri asla ölmeyecek. Ruhun şâd olsun, Türk’ün son Başbuğu. 02.04 2022 günü Kızı Çağrı Saraçoğlu (Türkeş’in) de katıldığı programda,Şube Başkanı Türkân Hacaloğlu'nun Türkeş'in liderliğini konu alan konuşmasından sonra Prof.Dr. Ahmet Bican Ercilasun özetle Türkeş beyin siyasi hayatında ki gelişmeleri, iktidara yürürken 1980 ihtilâli ile önün kesildiğini,Türkeş ile birlikte yol arkadaşlarının, Türk Milliyetçilerinin yargılandığını ifade etti. Hürriyetine kavuştuktan sonra sıfırdan başlayarak partisini yeniden yapılandırdığını söyleyen Prof.Dr. Ahmet Bican Ercilasun Türkeş beyin her kesimden insanlarla dostane ilişkiler işinde olan karizmatik bir lider olduğunu ifade etti. Şevket Bülen Yanici CKM’den itibaren parti faaliyetlerini nasıl yönlendirdiğini, bütün sıkıntılara rağmen yılmadan yoluna devam ettiğini, Ülkü Ocaklarının kuruluş amacını ve Ülkücülerin yetişmesinde ki azminden, çalışma hayatındaki disiplinininden bahsederek Türkeşli yıllarını dile getirdi. Dr.Selim Kaptanoğlu Ankara Mevki Hastenesinde görevli iken Türkeş beyle olan ilgi çeken anılarını anlatırken dikkatle izlendi. Verimli ve samimi bir ortamda ilgi ile izlenen program sonunda Dr. Selim Kaptanoğlu" 12 Eylül’de Türkeş’’ konulu kitapını imzaladı.

Şubemiz Gazi Üniversitesi Rektörü Yıldız'ı Ziyaret Etti

Türk Ocakları Ankara Şubesi Yönetim Kurulu 23 Mart 2022 Çarşamba günü Şube Başkanı Türkân Hacaoğlu, Başkan Yardımcısı Uğurcan Küçükağaoğlu, Muhasip Ali Koç, Üye Oytun Şahin ve Ankara Hacıbayram Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gültekin Akengin ile Birlikte Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız’ı makanında ziyaret etmiştir. Şube Faliyetleri ve Üniversite’de yapılabilecekleri faaliyetler hakkında verimli görüşme yapılmıştır. Rektör Prof. Dr. Musa Yıldız tarafından Türkân Hacaloğlu adına dikilen Orman Genel Müdürlüğü Gazi Üniversitesi Fidan Dikim Sertifikası takdim edilmiştir.

 

Keçiören Belediyesi ile Ortaklaşa "Çanakkale" Anması

Çanakkale Ruhu 12 Mart 2022

Sayın Turgut Altınok tarafından Türk Dünyası’ın Merkezi Haline Getirilen Keçiören’de yaşatıldı. Ankara Türk Ocağı ile Keçiören Belediyesi'nin birlikte düzenlediği Çanakkale Zaferimizin 107. Yılı ile İstiklâl Marşı'mızın kabulünün 101. Yılı 12 Mart 2022 Cuma günü Keçiören Belediye’sinin organizatörlüğünde muhteşem bir programla kutlandı. Çoğunluğunu Keçiören’deki muhtelif okullardan katılan Lise öğrencilerinin oluşturduğu, ayrıca siyasi partilerin, dernek ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı program Saat 14.00'de Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin’in “Çanakkale’den İstiklâle” konulu Konferansı ile Necip Fazıl Kısakürek Salonu’nda başladı. Şube Başkanı Türkân Hacaloğlu’nun açış konuşmasından sonra Belediye Başkanı Turgut Altınok günün anlamını belirten konuşmasını yapmıştır. Program akşam saat 19.00’da Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde Ümit Tokcan’ın konuk sanatçı olduğu Keçiören Belediyesi Konservatuar sanatçılarının muhteşem konseriyle sona erdi.

"Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor

Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer."

Başta Cumhuriyetimizin kurucucu Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere Bütün Gazi ve Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 

 

Daha Fazla İçerik...

O Sadece Mustafa Kemal Değil, O TÜRK’ÜN ATASI ATATÜRK’TÜR

Türk milletinin ve mazlum milletlerin kötü talihini değiştiren üstün kişiliği ile çağa damgasını vuran büyük önder ATATÜRK’Ü aramızdan ayrılışının 83.Yıl dönümünde minnet ve saygıyla anıyoruz.

Tarihte bin yılda bir gelebilecek üstün nitelikli devlet ve fikir adamı ne mutlu ki Türklüğün en zor günlerinde bizim milletimize nasip oldu. O’nun üstün devlet ve fikir adamlığı sayesinde vahşi Batının “hasta adam” olarak nitelendirdiği Osmanlı Devleti’nin külleri arasından bugünün güçlü modern Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Bu cumhuriyetin evlatları olarak da biz bağımsız lâik ve demokratik Türk devletini kanımızın son damlasına kadar koruyup yaşatacağımıza and içmişiz…

Vatanı, milleti, namusu, şan ve şerefi için hayatını feda etmekten çekinmeyen, yolundan ve sözünden dönmeyen, vatan yaptığı her yerde, ilim ve kültür meşalesini tutuşturan insan Türk’tür. İşte o Atatürk’tü.

Gazi Mustafa Kemal “Ne mutlu Türküm diyene” diyerek özünü bu sözle ifade etmiştir. 

Büyük adamlar ancak büyük milletin bağrından çıkar. Bir düşünürümüz ‘’Türk Milletinin portresini sadakatle çiziniz o zaman Atatürk’ün portresini çizmiş olursunuz’’ der.

O çok özel bir şahsiyetti. Çünkü O şahsi ihtiraslarını millet yolunda hizmet gayesine veren bir Türk’tür.

O Kişi oğlu kişi değil, bir ülkü bir düşünce sistemi medeni hayatın gücü kaynağıdır.

O insanlık idealine aşık, faziletin timsali, karanlığa düşmüşlerin ümit ışığı ve meşalesidir. Çekin ellerinizi Atatürk’ümüzün üzerinden onu sağa sola götürmeyin. Onun adını ucuz politikalarınızla kirletmeyin. Çünkü O milli dehânın tam Kemâlidir. Türk’ün hem celâli hem cemalîdir.

 Asırlar boyunca hür yaşamış bu milletin gözü pek alnı açık vicdanı temiz Türk! Atatürk.

Vurunca kılıç kesmeyen, bir acı sözle devrilen zalimlerin başına balyoz, acizlerin derdine derman kaya gibi sert, ipek kadar yumuşak, insanlık tarihinin onuru Türk! Atatürk.

Omuzuna attığın gurbet heybesiyle dağlara, ovalara, vadilere medeniyet tohumlarını eken, geçtiğin her yerde uyuyan insanları uyandıran, aydınlığa kavuşturan Türk! Atatürk

“Bir gün İstiklâl ve Cumhuriyetine kast eden düşmanlar bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olur” demiştin.

Cumhuriyeti emanet ettiğin Türk Gençliği galibiyetin mümessili olarak Vatanı böldürüp bayrağını asla indirmeyecektir…

İktidarda olup gaflet ve delalet içinde onları uyandıracak, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini daima koruyacak milletine ve devletine sahip çıkmak en büyük ülküsü ve ideali olacaktır. Her şeye rağmen bil ve inan ki Türk milletinin düzenini bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Birlik ve beraberliğimize gölge düşürmek isteyenlere asla müsaade edilmeyecektir.

“Tefrika girmeden bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onun top sindiremez.

Sahipsiz olan bir vatanın batması haktır.

Sen sahip olursan bu batan batmayacaktır.”

Aziz Atatürk kurduğun son Türk Devletini ecdadımızın son yadigarını aziz vatanımızı bölmek parçalamak isteyenlere arkanda bıraktığın Türk Gençliği asla müsaade etmeyecektir. Ellerine tutuşturduğun ilim, irfan meş’alesini söndürmeden ebediyete kadar taşıyacağına inanıyorum. Naçiz vücudun toprak oldu ama Türk devleti milletiyle sonuna kadar yaşayacaktır. Mehmetçik nöbetini tutuyor, vatanını kahramanca savunuyor. Rahat uyu Atam.

O Türklüğün eşsiz lideri Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ü ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi bir kere daha rahmet, minnetle anıyorum. Ruhları şâd olsun.

Türkan HACALOĞLU

Ankara Türk Ocağı Başkanı

İSTİKLÂL MARŞI KABULU

Yayınlar

Sosyal medya